46. ročník Zlaté podkovy zároveň Oblastní mistrovství ve všestrannosti Loštice 17.-18. 6. 2023

JK Loštice12. 8. 2023

Krásné slunečné počasí provázelo letošní 46. ročník předkola Zlaté podkovy. Je již tradicí, že každý rok na závodníky čekají nové skoky a letošní ročník nebyl výjimkou.

Z původně 191 přihlášených nakonec odstartovalo 163 dvojic. Na programu bylo 10 soutěží všestrannosti od pony ZLP až po hlavní soutěž Zlatou podkovu S**. V rámci závodů probíhalo Oblastní mistrovství ve všestrannosti v kategoriích PONY, Dětí a juniorů a kategorii seniorů.

Jednotlivé zkoušky byly uskutečněny ve dvou dnech. V sobotu drezurní úlohy probíhaly souběžně na 3 obdélnících, pro skokovou zkoušku byly připraveny 2 parkury, které absolvovali dvojice cca 30 minut po drezuře. Neděle už tradičně patřila terénním jízdám a následnému dekorování nejlepších jezdců.

Tento den byl i dnem odhalení pamětní desky Luboše Vrtka (jezdce všestrannosti). Pravidelní návštěvníci si jistě pamatují tohoto jezdce, který v Lošticích nasbíral mnoho úspěchů a nevynechal snad žádné závody, které se zde pořádaly.

Celé závody šlapaly velmi dobře, vše běželo jak mělo. Viděli jsme krásné výkony, ale i 11 pádů, které se naštěstí obešly bez zranění.

V hlavní soutěži Zlatá podkova zvítězila zástupkyně Severomoravské oblasti Iveta Běhalová na klisně AMELIE Z LOUČKY (JK Beka Loučka), která v kvalitním startovním poli jako jediná zajela cross bez penalizace.

Stříbrnou podkovu ovládla 17 letá Tereza Kusá na koni QUANTOS MER (JK Merko Jihlava). Dokázala porazit 24 soupeřů a mezi nimi takové jezdce jako je Eliška Orctová nebo Miroslav Trunda.

Zlatou stuhu z Bronzové podkovy odvezla do Podorlicko Letohrad Simona Brožovská – CHERONA.

V Soutěž nadějí (pro mladé koně) zvítězil Pavel Březina – COLOUR CITY (VOŠ a SZeŠ Benešov).

Nejvíce obsazenou soutěž Křišťálovu podkovu ovládla 15 letá Karolína Novotná se zkušeným poníkem LIPTON SINAY ze stáje Farma u lesa.

Soutěž LP pony byla pod taktovkou Kristýny Přikrylové na pony GOLDDENBAY MAGIC MOON (JO Albert Stolany).

V Soutěž ZLP pony zvítězila Zuzana Zoubková s koněm NEBO PENDRAGON (statek Větrov).

V otevřené soutěži ZL byla nejlepší Pavlína Martínková a valach CASPI (JK Doudleby).

Zlato z otevřené soutěže Z putovalo do stáje JK Markéty Bártové zásluhou Nikoly Bártové a koně IVAR RIANTHE´S SIELINTJE.

Vítězství z otevřené ZK si odvezla Eva Konstantinovová na koni DEVINETTE (JO Puchlovice).

JK Loštice reprezentovali 3 zástupci.

V hlavní soutěži Zlatá podkova hájila naše barvy Kateřina Kučerová s valachem DANIÁN. Nedařilo se však podle představ. K průměrnému výkonu z drezurní zkoušky se připočítaly 4 tr. b. za jednu chybu na parkuru a do nedělní zkoušky nastupovali z 8. místa. V terénní části nasbírali další tr. body za 2 neposlušnosti a čas. Soutěž dokončili na konečném 13. místě.

Hana Dudková – SENDY. Letos se nepodařilo obhájit loňské vítězství. K drezurnímu výsledku bylo přičteno 8 tr. b. z parkuru a dalších 21 tr. bodů za neposlušnost a překročený čas z crossu, což stačilo na konečné 21. místo

V soutěži LP pony JK Loštice reprezentovala Anetta Vyroubalová na haflingovi jménem ART. Stejně jako loni k výsledku z drezurní zkoušky získala v terénní části 20 tr. bodů za neposlušnost. Čistý parkur zajistil konečné 5. místo. V Oblastním mistrovství pony (jezdci 13-16 let) si na krku odnesla bronzovou medaili za 3. místo.

Někdy se daří méně, někdy více a jezdecký sport je hodně specifický, protože sportovní dvojici tvoří jezdec a kůň (člověk a zvíře, které je velké, silné, rychlé a s vlastním názorem :-D)

Poděkování

Ráda bych touto poděkovala celému týmu, který stojí za organizaci závodů. Mnoho z nich stojí za námi už mnoho let a bez nároků na finanční odměnu pracují několik týdnů na přípravě, během, ale i po závodech.  Jsou to nejen členové JK i s rodinnými příslušníky, ale i kamarádi a známí.  Takže ještě jednou moooc děkujeme. Bez vás by to nešlo!!!!!

Děkujeme sponzorům!!!  Vaše pomoc je velmi důležitá, protože závody ve všestrannosti nejsou soběstačné. Finance jsou k pořádání takových závodů zásadní a nebýt vás, tak závody ve všestrannosti nemáme šanci organizovat. Většina z vás nám pomáháte už dlouhodobě a za to vám také moc děkujeme. Moc si toho vážíme, že s námi táhnete i v této nelehké době.

Zlatá podková může bezproblémově fungovat také díky štědré podpoře města Loštice. Částka 40 000 Kč byla věnována na zajištění lékařského dozoru a částečně na pronájem mobilních toalet. Díky této podpoře si mohli soutěžící a návštěvníci v klidu užívat každý okamžik akce. Děkujeme městu Loštice za jeho významný příspěvek ke kvalitnímu průběhu soutěže.